Cítíte jak vám buší srdce, potí se vám dlaně a v hlavě se točí nespočet myšlenek. Nervozita může být velmi nepříjemným společníkem, ať už jde o zkoušku, první rande nebo rozhovor se šéfem. Naštěstí existují způsoby, jak se nervozity zbavit – v tomto článku se dozvíte, jak na nervozitu pomáhá velmi efektivní technika TRE.
Nervozita je přirozená reakce organismu na stresovou událost – může se jednat o jakoukoliv situaci, která je náročná nebo pro nás důležitá. Nervózní taky můžeme být ze situací, které jsou pro nás nové a neznámé. Pokud se navíc jedná třeba o veřejné vystoupení, pociťujeme k nervozitě ještě stud a dohromady můžeme takový stav nazvat trémou. Pokud se s takovým problémem potýkáte, můžete si přečíst článek o tom, jak se trémy zbavit.
Když jsme nervózní, cítíme řadu nepříjemných fyzických i psychických projevů, mezi které patří třeba zrychlený tep, hyperventilace, tělesný třes, nadměrné pocení, pocit napětí, nevolnost nebo nesoustředěnost. Pokud tyto příznaky pociťujeme delší časové úseky, může se také objevit velké vyčerpání, problémy se spánkem a chronické bolesti hlavy. Nejedná se tedy o nic příjemného, avšak i nervozita má v našem životě svůj smysl.
Nervozita je výsledkem aktivace sympatického nervového systému (sympatiku), který má za úkol připravit naše tělo na zvládnutí stresové situace. Tato reakce, známá také jako “boj nebo útěk” (fight-or-flight response), má své kořeny v evoluci. Pokud naše smysly zaznamenají hrozbu, tělo automaticky vyplaví stresové hormony, především adrenalin, noradrenalin, které zvyšují srdeční tep a s ním prokrvení a zároveň mění metabolismus tuků a glukózy tak, abychom měli ve svalech co nejvíce energie a síly. (Smith & Hibbing, 2013)
Mimo to snižují citlivost vůči bolesti, zvyšují naší koncentraci a ostražitost – to vše s cílem zvýšit naši šanci na přežití. I když v dnešní době nečelíme nebezpečným predátorům, na moderní hrozby v podobě pohovoru, sportovního výkonu nebo sociální interakce, naše tělo reaguje stejně. Často však nedochází k výdeji předpokládané energie, kvůli čemuž pociťujeme všechny jmenované nepříjemné příznaky nervozity.
Z dlouhodobého hlediska na nás může mít nervozita a stres velmi negativní dopady. Pokud se často ocitáme v situacích, ze kterých jsme ve stresu, riskujeme, že podlehneme chronickému stresu až úzkostem. Ty mají negativní dopady mimo jiné na imunitní systém kvůli nadměrné sekreci kortizolu, který redukuje aktivitu imunitních buněk.
Dále kortizol i adrenalin s noradrenalinem ovlivňují muskuloskeletální systém (naše svaly a kosti) – dlouhodobé vystavení těmto látkám může způsobit úbytek svalové hmoty a slábnutí kostí, kromě toho můžeme pociťovat chronické bolesti v zádech, kloubech nebo hlavě. (Chu et al., 2024)
V neposlední řadě pravidelná sekrece stresových hormonů negativně ovlivňuje i náš reproduktivní systém (u mužů snižuje kvalitu spermií, u žen způsobuje změny v menstruačním cyklu, mezi které patří mj. i anovulace) a trávicí systém.
Pokud nervozitu zažíváte, ať už občas nebo chronicky, určitě hledáte řešení, jak se nervozity zbavit. Právě vám může technika TRE rychlou a efektivní úlevu!
Na nervozitu každému pomáhá něco jiného, někdo se rád vydýchá, někdo zkouší meditovat, jiný se může přirozeně uchylovat k “vyklepání”. Když jsme nervózní, třes přichází zcela přirozeně – máme totiž v těle přebytek energie, který jak využít. Dokonce i když se nejedná o náš výkon, můžeme třes, i jiné příznaky pociťovat.
Místo toho, abychom se klepání pokoušeli zbavit, bylo by lepší ho vědomě ovládnout a dovolit tělu nadbytečnou energii vypustit z těla ven. Právě na tomto principu funguje technika TRE.
TRE® (Tension and Trauma Releasing Excerices) je jednoduchá, přirozená a velmi efektivní metoda na uvolnění stresu, traumat nebo nadbytečné energie a napětí v těle. Vyvinul ji americký odborník v oblasti zvládání traumatických událostí, Dr. David Berceli, který pracoval především s vojáky a lidmi jinak zasaženými válečnými traumaty. Při této práci zjistil, že třes může pomoci uvolnit držené napětí v těle, ať už se jedná o napětí fyzické či emoční.
Tato technika funguje na principu vědomé aktivace třesu, který, jak už víme, je přirozenou tělesnou reakcí na stres.
Při cvičení TRE se nejdříve aktivuje velký bederní sval (m. psoas), který se během stresové reakce stahuje nejvíce. Svalové napětí ale můžeme zaznamenat i v jiných svalech, proto se dále postupuje i do ostatních částí těla, až se pro nás třes stane přirozeným a uvolňujícím – naše tělo i mysl se potom vrací do homeostázy.
Díky svojí nenáročnosti a možnosti cvičení v různých polohách je TRE skvělým pomocníkem v boji s nervozitou – “vyklepat” se můžete klidně na startovní čáře závodu, v čekárně u lékaře nebo za dveřmi před zkouškou. Zabere navíc velmi rychle, takže se nemusíte bát, že byste si na ní nenašli čas.
Přestože TRE není nijak náročná metoda, je potřeba se ji naučit s certifikovaným odborníkem, abyste dosáhli nejlepších a jenom žádoucích účinků. Nemusíte však metodě TRE zasvětit polovinu svého života, abyste se ji naučili. Cviky se lze naučit už na jednom sezení, optimální počet je však 4-6 lekcí. Naberete tak dostatek sebejistoty a techniku si zautomatizujete, díky čemuž ji pak budete moci cvičit všude.
Metodu TRE se můžete naučit osobně v Brně, ale klidně i z pohodlí domova na online lekci, pokud z časových či osobních důvodů nechcete navštěvovat lekce naživo. Další výhodou je, že narozdíl od nějakých efektivních technik, jako je třeba meditace či jóga, není TRE časově, mentálně ani fyzicky příliš náročná a věnovat se jí tak můžete i v těžkém období, kdy nemáte moc energie ani času. Kombinovat ji můžete třeba s lehkým dechovým cvičením, které vám může pomoci se zkoncentrovat a uvolnit.
TRE je vhodná pro každého, kdo se potýká se stresem, nervozitou a velkým vypětím. Kromě pracovních pozic jako jsou třeba hasiči a vojáci, uleví cvičení TRE i lidem, kteří ve své práci zažívají velké emoční napětí – třeba psycholozi nebo lidé v jiných pomáhajících profesích. Pomůže ale i studentům a dokonce i dětem!
“Překvapila mě jednoduchost a zároveň efektivita cvičení. Na hodinu jsem přišla v napětí a stresu, odcházela jsem v dobré náladě a zrelaxovaná.” (Zuzana, psycholožka)
To, že je technika přirozená každému z nás, je pro některé klienty velkým zjištěním, které jim umožní se svým tělem v budoucnosti pracovat vědomě a s důvěrou.
“Kurz TRE s panem Sedlákem mi přinesl prožitek dalšího překvapivého poznání vlastního těla a obnovil důvěru v procesy samoléčení. Překvapilo mne, že tělo zná a umí ze své přirozenosti takovou techniku, o které jsem dosud neslyšela, nevíme o ní… a proto ji nepoužíváme, zatímco jiní savci ano. Měli bychom o tom říct našim dětem 🙂” (Martina, advokátka)
Neváhejte si rezervovat termín na některou z online lekcí nebo osobních setkání v Brně. Vybrat si můžete jak z individuálních, tak i skupinových lekcí!
Chu B, Marwaha K, Sanvictores T, et al. Physiology, Stress Reaction. [Updated 2024 May 7]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2025 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541120/
Smith, Kevin B., and John R. Hibbing, ‚The Mind-Body Connection: Psychophysiology as an Approach to Studying Political Attitudes and Behaviors‘, in Peter K. Hatemi, and Rose McDermott (eds), Man Is by Nature a Political Animal: Evolution, Biology, and Politics (Chicago, IL, 2011; online edn, Chicago Scholarship Online, 26 Sept. 2013), https://doi.org/10.7208/chicago/9780226319117.003.0008,