Třes: Kdy je normální a kdy může znamenat zdravotní riziko?

Kolem cvičení TRE (Trauma & tension releasing exercises) existuje spousta předsudků. Hlavně kvůli tomu, že společnost asociuje třes s nemocemi, záchvaty atd. Doopravdy třes může vznikat ze spousty důvodů, a my si v tomto článku představíme ty nejčastější z nich.

Třes jako symptom psychické poruchy

Chvění, třesavka, cukání i tremor se často objevují jako symptomy mentálních poruch. Jedná se například o úzkostné poruchy, post-traumatickou stresovou poruchu nebo sociální fóbií. Dále se třes může vyskytnout i při vysokém stresu, únavě nebo rozčílení.

Takto může vypadat tremor vyvolaný panickou atakou.

Odtud také pramení předsudky spojené s cvičením TRE. Avšak i přes to, že se s třesem setkáváme často právě v tomto kontextu, nesmíme zapomínat, že to nemusí být jediná jeho příčina, a ne každý třes je špatné znamení.

Třes při TRE cvičení

Tento neurogenní třes může být vyvolaný TRE cvičením úmyslně, ale také může přijít sám. A to například po prožití určité traumatické události. (Více v článku „Proč se zvířata třesou a my ne?“)

Ukázka třesu v nohou při cvičení TRE.

Jde o protiklad třesu jako symptomu nemoci. Není součástí patologie, ale součásti mechanismu, který jí napravuje. Naše tělo používá tento mechanismus, aby uvolnilo přebytečné napětí a navrátilo se do rovnovážného stavu.

Některé studie poukazují na to, že pokud tělu zabráníme se po traumatické události třást, má událost mnohem větší šanci zanechat dlouhodobé následky.

Fyziologické třesy

Dle medicíny může třes nastat ze spousty fyziologických důvodů. Ty se kterými se můžete potkat nejčastěji, si představíme.

Reakce na chlad

Může se jednat například o reakci těla na chlad, kdy nervová soustava vyvolá třes v celém těle a proměňuje tak energii na teplo.

Příklad tohoto třesu můžete vidět v tomto videu.

Když je nám zima, třeseme se v celém těle, a mimo to také zatneme čelist a končetiny.

Hypoglykémie

Dále také vidíme třes u člověka s nízkou hladinou krevního cukru – hypoglykémií. Ta často nastává například u diabetiků, kteří se léči inzulínem. Pokud si vezmou léku víc než je potřeba, klesne jím hladina cukru a začnou se potit a třást.

Spontánní nekontrolovatelné pohyby při hypoglykémii můžeme vidět při reálném zásahu záchranářů.

Parkinsonova choroba

Třes končetin se také vyskytuje při Parkinsonově chorobě. Ta se vyskytuje nejčastěji u starších lidí a třes se projevuje hlavně v klidovém stavu. Jakmile se člověk pohne, třes ustává.

Ukázka třesu rukou a nohou u Parkinsonově chorobě.

Poškození mozečku

Protikladem Parkinsonova třesu je potom třes rukou pouze v pohybu. Ten se vyskytuje při poškození mozečku.

V tomto videu můžeme vidět jak medici využívají tento třes k diagnóze poruchy mozečku. A to díky tomu, že se jeho intenzita zvyšuje při cíleném pohybu:

Třes u alkoholiků

Potkat tremor v medicíně můžeme i jako jeden z abstinenčních příznaků, například u alkoholiků. V tomto kontextu ho nazýváme Delirium tremens. U lidí trpících závislosti na alkoholu potkáme ještě tremor způsobený jaterním selháním.

Ukázka třesu, který nastal po odebrání alkoholu u závislého člověka.

Nejsilnější je 24-48h po posledním užití návykové látky – alkoholu..

Esenciální třes

Nemoc, kde je hlavní symptom třes nazýváme esenciální tremor. Typicky se jedná o třes horních končetin a projevuje se v klidu. Tento třes také mizí po požití alkoholu, tudíž spousta lidí, touto chorobou postižená, má sklon ke konzumaci alkoholu.

Esenciální tremor, netlumený alkoholem.

Epileptický záchvat

Tento třes napadá spoustu lidí jako první, avšak není ani zdaleka nejčastější. Proto si ho také představujeme až u konce. Jedná se o třes u lidí trpících epilepsií.

Ti zažívají spoustu druhů záchvatů – jako například ten absenční, kdy úplně přestanou vnímat okolí a jakoby zamrznou. Ten který všichni znají se však projevuje ztrátou vědomí, tremorem a křečemi.

Ukázka třesu při epilepsii u různých lidí.

Třes při posilování

V neposlední řadě si zmíníme třes, který je způsobený nadměrnou zátěží na svalovou soustavu. Projeví se například na konci dlouhého tréninku v posilovně.

Tento druh tremoru je dobře vidět při zkoušení maximálních vah.

Nebo pokud provozujeme tzv. izometrická cvičení, kdy držíme dlouho jednu polohu. Tato cvičení se používají i při metodě TRE, kdy pomáháme navodit stav třesu pomocí únavy svalů pomocí izometrických cvičení.

TRE třes a třes při posilování má však své rozdíly!

Stav třesu vyvolaný TRE:

  • má pozitivní účinky na tělo, jelikož pomáhá uvolnit napětí
  • objevuje se při držení izometrické polohy, a v klidovém stavu se zvyšuje intenzita
  • cestuje do celého těla
  • dá se volně zastavit

Třes způsobený nadměrnou zátěží:

  • má neutrální účinek na tělo – jedná se pouze o ukazatel vytížení
  • objevuje se pouze při pohybu, a v klidu vymizí
  • je cítit pouze v části těla, která byla posilována

Třes není vždy špatné znamení

Jak jsme si dnes ukázali, třes nemusí být posel špatných zpráv. Kromě třesů, které jsou příznakem nějakých nemocí, ať už psychických nebo fyzických, existují i neutrální druhy třesu. Například třes způsobený fyzickou zátěží funguje jako ukazatel, že jsme dostatečně zatížili svaly, a nemá negativní následky.

Dále jsme si popsali i třes pozitivní. Jedná se o neurogenní tremor, který naše tělo používá jako prevenci před dlouhodobými následky traumatu a stresu. Tento stav se dá vyvolat i úmyslně – a to pomocí TRE cvičení.

Pokud si chcete vyzkoušet třes při TRE, můžete se objednat na online lekci TRE nebo osobně v Brně.

Ahoj, jsem certifikovaný lektor TRE, který se rozhodl změnit kariéru ajťáka za poslání pomáhat lidem uvolnit tělo i mysl od stresu. Po letech, kdy se ve mně hromadilo napětí, které se projevovalo bolestmi zad a svalů, jsem objevil metodu TRE. Tento přirozený způsob uvolnění mě doslova proměnil – zlepšil můj spánek, zmírnil bolesti a přinesl mi psychickou pohodu. Věřím, že stejně jako já můžete i vy zažít úlevu a svobodnější život. Pojďme společně objevovat cestu k uvolnění a harmonii...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.