Roztroušená skleróza zasahuje tělo i mysl a její symptomy mohou být zhoršovány stresem. Moderní výzkumy však naznačují, že právě proto by metoda TRE mohla fungovat jako nástroj v podpůrné léčbě. V tomto článku se dozvíte, jak si třesem ulevit od řady negativních symptomů.
Roztroušená skleróza (RS) je autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervový systém a vede k poškození myelinové pochvy nervových vláken. Tato degenerativní porucha se projevuje širokým spektrem neurologických příznaků – od únavy, svalové slabosti a křečí až po poruchy koordinace, bolesti a změny nálad. Vzhledem ke komplexnosti onemocnění se stále hledají způsoby, jak zmírnit jeho dopady na kvalitu života pacientů.
Ačkoliv vztah mezi stresem a RS není zcela jednoznačný, některé studie naznačují, že stres může ovlivnit průběh onemocnění. (Artemiadis, A. K., Anagnostouli, M. C., & Alexopoulos, E. C., 2011) Z výzkumů vyplývá, že stresová zátěž může mít negativní dopady na imunitní systém a nervovou soustavu, což jsou klíčové oblasti ovlivněné RS. (Alotiby, 2024) Zvýšená hladina stresových hormonů, jako je kortizol, může přispívat k vyšší zánětlivé aktivitě v těle, která může zhoršovat neurologické symptomy. Zároveň bylo pozorováno, že stres může u některých pacientů souviset s častějším výskytem relapsů nebo zhoršením příznaků. (Foley et. al, 1993) Na druhou stranu není prokázáno, že by stres samotný byl přímou příčinou vzniku onemocnění, což naznačuje, že jeho role je spíše modulační než kauzální.
Metodu TRE (Tension & Trauma Release Exercises) vyvinul Dr. David Berceli, mezinárodní odborník na práci s traumatem. Během své práce s lidmi zasaženými válkou vypozoroval, že třes efektivně pomáhá uvolnit emoční i fyzické napětí. Na základě tohoto zjištění vyvinul sérii cviků, které pomáhají aktivovat třes ve svalech, zejména ve svalu psoas, což umožňuje hluboké uvolnění.
Cvičení začíná aktivací třesu ve velkém bederním svalu (m. psoas), který se během stresové reakce stahuje nejvíce. Zároveň je tento sval často ztuhlý vlivem sedavého zaměstnání.
Vzhledem k tomu, že stres ovlivňuje zánětlivé procesy a nervovou soustavu, je vhodné vyhledávat metody, které pomáhají tělu snižovat jeho negativní dopady. Právě v této oblasti může být přínosná metoda TRE. Uvolněním chronického napětí a aktivací parasympatického nervového systému může TRE napomoci ke zklidnění autonomní nervové soustavy, což může být pro pacienty s RS užitečné při zvládání únavy, svalové ztuhlosti a psychické zátěže.
Zatímco v České republice se TRE v posledních deseti letech teprve postupně uchytává, v Dánsku se už několik vědců z oblasti medicíny a psychologie zabývá mimo jiné právě i TRE pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Výzkumem podpůrných druhů léčby RS se zde velmi aktivně zabývá především Marie Lynning, která spolu se svým týmem vedla vůbec první přehledový výzkum vlivu TRE na pacienty s RS. V této studii mimo jiné zjistili, že k největšímu zlepšení dochází u stresu a spánku. (Lynning et al., 2021) Tato studie slouží zejména jako odrazový můstek pro další výzkumy.
Pozitivní výsledky přináší i práce Michaela Morina Nissena (2019), který již přes 13 let působí jako psycholog v organizaci The Danish Multiple Sclerosis Society. Během své práce mimo jiné s kolegy nabídli cvičení TRE více než 1000 pacientům. Ačkoliv byly změny hodnoceny pouze osobními výpovědmi pacientů, Nissen s jeho týmem pozorovali výrazné změny ve snížení tenze, závratí, stresu, deprese, úzkosti a disociace a naopak zlepšení v tělesném cítění a napojení na vlastní tělo. Závěrem jejich pozorování je, že TRE pomáhá vracet centrální nervový systém do rovnováhy.
Michael Nissen se pacientům s RS věnuje i v současnosti a to s nemalým úspěchem – mnoho jeho pacientů i nadále vykazuje pozitivní změny při pravidelném cvičení TRE.
Pokud trpíte roztroušenou sklerózou, můžete se svým lékařem prodiskutovat možnost cvičení TRE a ulevit si tak od omezujících příznaků v podobě ztuhlosti, nekvalitního spánku nebo psychických obtíží.
Metoda TRE není užitečná pouze pro pacienty s RS. Začít praktikovat může v podstatě kdokoliv, kdo se v životě potýká s velkým fyzickým či psychickým vytížením, ať už se jedná o pracovníky v záchranných službách, lékaře, studenty nebo kohokoliv jiného.
Ačkoliv je metoda jednoduchá a přirozená, je potřeba se ji důkladně naučit s certifikovaným odborníkem. Nemusíte mít však strach, že byste cvičení obětovali veškerý volný čas a finance – cviky se lze naučit již během jednoho sezení (60-90min), ideální je však absolvovat setkání 4-6, aby vás instruktor naučil, jak cviky provádět efektivně a bezpečně.
Cvičení začíná v pozici vleže, po osvojení správné techniky však lze TRE cvičit kdekoliv a v jakékoliv poloze – klidně v sedě nebo ve stoje.
Cviky si po zaškolení osvojíte natolik, že již dále nemusíte pokračovat v pravidelném navštěvování lekcí, stačí pak metodu praktikovat doma 3-4krát týdně na 10 až 15 minut a to je celé. Díky tomu je TRE časově i finančně velmi nenáročná a efektivní metoda, jak pracovat s velkým napětím nebo psychickými i fyzickými obtížemi.
Navíc ke cvičení nepotřebujete žádné vybavení – pouze podložku, pokud budete cvičit v pozici vleže. TRE tak můžete praktikovat opravdu kdekoliv – klidně i na cestách!
V neposlední řadě je třeba zmínit, že kurzy lze absolvovat jak osobně v Brně, tak online z pohodlí domova. Pro ty, kterým je nekomfortní cvičit jeden na jednoho, je tu možnost skupinových lekcí, kdo naopak upřednostní soukromí a klid, jsou tu lekce individuální.
Přestože u nás zatím neprobíhají žádné výzkumy týkající se TRE ve vztahu k roztroušené skleróze, má tato metoda již mnoho spokojených klientů, kterým pomohla jak k fyzické, tak i mentální relaxaci.
“TRE je vynikající relaxační cvičení – navozuje stav hlubokého klidu velmi rychle, efektivně a bez námahy či velkého soustředění.” (Martina, masérka)
“Po online setkání jsem se cítil odpočatý a plný energie. Několik dalších dnů jsem se cítil tak skvěle, jako už dlouho ne. Doporučuji každému!” (Adam Štrunc, trenér tance)
Ať už trpíte RS nebo si zkrátka chcete ulevit od každodenní zátěže a stresu, neváhejte si rezervovat termín na osobní setkání v Brně či online.
Alotiby, A. Immunology of Stress: A Review Article. J. Clin. Med. 2024, 13, 6394. https://doi.org/10.3390/jcm13216394
Artemiadis, A. K., Anagnostouli, M. C., & Alexopoulos, E. C. (2011). Stress as a risk factor for multiple sclerosis onset or relapse: a systematic review. Neuroepidemiology, 36(2), 109-120.
Foley F. W., LaRocca N. G., Kalb R. C., Caruso L. S., Shnek Z. Stress, Multiple Sclerosis, and Everyday Functioning: A Review of the Literature with Implications for Intervention. NeuroRehabilitation. 1993;3(4):57-66. doi:10.3233/NRE-1993-3409
Lynning M., Svane C., Westergaard K., Bergien S.O., Gunnersen S.R., Skovgaard L.
Tension and trauma releasing exercises for people with multiple sclerosis – An exploratory pilot study. Journal of Traditional and Complementary Medicine, Volume 11, Issue 5,2021, Pages 383-389. ISSN 2225-4110. https://doi.org/10.1016/j.jtcme.2021.02.003.
Nissen, Michael. TRE as a body-mind therapy working with traumatic consequences of physical and mental illness: Using TRE (tension and trauma releasing exercises) with people with multiple sclerosis (MS) in The Danish Multiple Sclerosis Society. Symposium on the 7. Biennal ESTD (European Society for Trauma & Dissociation) Conference: The Legacy of Trauma and Dissociation: Body and Mind in a New Perspective. October 2019, Rome. Symposium ID SM-0