Pokud zvíře projde nějakou stresující nebo traumatickou událostí, začne se samovolně třást, aby se uklidnilo. Díky tomu odchází a pokračuje ve svém životě bez dlouhodobých následků. Pokud však my lidé projdeme něčím traumatickým, netřeseme se a ponecháváme si tak všechno napětí v těle, což nám způsobuje do budoucna nepříjemné následky. Proč se zvířata třesou a my ne, proč je tento třes důležitý a jak ho můžeme vyvolat? Pojďme si o tom něco říci.
Jak můžeme vidět na tomto videu, pro antilopu, která zrovna unikla smrti, je třes první reakcí. Jakmile zjistí, že je v bezpečí, začne její tělo samovolně přecházet do tremoru (stavu třesu). Po pár minutách antilopa ze sebe vytřese napětí a může v klidu odejít. Tento přirozený mechanismus je pro ni důležitý, jelikož se s takovým nebezpečím setkává pravidelně. A musí se s tím umět vyrovnat. Pokud zvíře neprojde tremorem, pravděpodobně do pár dní od útoku zemře.
Třes můžeme vidět i u psa, když opouštíme byt a on musí zůstat sám nebo když je zrovna venku bouřka. Je to pro něj přirozený způsob, jak ze sebe vyplavit stres.
Podobnou reakci můžeme pozorovat u malých dětí. Když mají strach, třesou se, aby se uklidnily. Dospělí lidé však o tento mechanismus přišli. Naše společnost nás totiž učí přemýšlet o člověku, který se třese, jako o slabém, nestabilním, divném, nebo jako o někom, kdo se neumí kontrolovat. Už v dětství se tedy učíme tento přirozený třes potlačovat.
Pokud se však ocitneme v situaci, kterou nedokážeme psychicky zvládnout jinak, naše tělo třes samo vyvolá, což nám pomůže se uklidnit. O takové situaci mluví i známý youtuber, Michal Šopor, který žije v Americe a musel strávit několik hodin v americkém vězení.
V dnešní době už máme metodu, jak tento ztracený mechanismus znovu vyvolat. Pomocí cviků TRE (Tension & trauma releasing exercises) můžeme uměle navodit stav třesu, který nám pomůže napětí a trauma z těla vyplavit.
Tuto metodu vymyslel Dr. David Berceli při práci s lidmi, kteří se ocitli ve válečném konfliktu. Všiml si, že děti se dokáží sami uklidnit třesem, zatímco dospělí si toto trauma uchovávají. To ho motivovalo k tomu vymyslet sérii cviků, které dokáží tremor uměle vyvolat. A naučit tak i dospělé lidi, jak zvládat extrémně stresující situace.
Když jsme vystavení stresujícím podmínkám, naše tělo se přirozeně stáhne a následný třes pomůže svaly opětovně zrelaxovat. Při traumatické události se naše tělo zaplaví adrenalinem a stáhne se nebo zamrzne, aby nám pomohlo situaci přežít a přečkat. Tremor nám poté pomáhá tento adrenalin vyplavit a zbavit se tak již nepotřebného napětí a stresu.
Pokud dovolíme našemu tělu třást se po prožitém nebezpečí, stáváme se odolnějšími vůči vlivům prostředí. Pokud však po traumatu do tremoru nevstoupíme, jsme více náchylnější k projevům následků prožitého stresu (např. bolest hlavy).
Pokud se snažíme třes vyvolat uměle, pomocí metody TRE, začíná v nohách a poté postupuje do celého těla. Až když se třese celé tělo stejně, dosáhli jsme rovnováhy a zbavili se energie uložené pouze v jedné části těla.
Na první dojem se může zdát, že tremor z TRE cvičení je stejný jako ten, který nastává při náročném cvičení. Ale není tomu tak. Třes svalů po nebo při posilování je z únavy, třes vyvolaný TRE je naopak způsobený až moc vysokým napětím v těle. Toto napětí se díky tremoru uvolní.
Cvičení TRE nám však může pomoci i při běžném posilování. Mimo jiné díky tomu, že nám pomáhá být flexibilnější a vyhýbat se tak zraněním a bolesti kloubů, které mohou po posilování nastat.
Skoro každý z nás se někdy v životě setká s traumatem. Ale pokud s ním neumíme pracovat, může to mít katastrofální následky.
Napětí po traumatu nám zůstane v těle, a můžeme se ho snažit uvolnit například alkoholem nebo jinými návykovými látkami. Tato úleva je však pouze krátkodobá. Při hledání dlouhodobého řešení tak snadno vznikne na těchto látkách závislost.
Pokud trauma a napětí neuvolníme vůbec, mohou zanechat vážné zdravotní následky. A to například chronickou bolest zad, migrény nebo různá psychická onemocnění jako jsou úzkosti, deprese nebo PTSD.
Podobný efekt na naše tělo má i dlouhodobý stres. Pokaždé, když jsme ve stresu, se naše tělo trochu stáhne. Jelikož však v dnešní uspěchané době jsme ve stresu neustále, napětí v těle se nikdy nestihne samo úplně uvolnit a může způsobovat bolest ve spodní části zad, krku a ramenech.
Lidé, kteří prožili extrémně stresující události, se po praktikování cvičení TRE cítí celkově emocionálně lépe, díky uvolněné bránici lehčeji dýchají a často hlásí uvolnění dlouhodobé bolesti, jejíž příčinu úplně neznají.
Je pro nás důležité, stejně jako pro zvířata, mít rychlý a zdravý způsob uvolnění napětí, který nám pomůže předcházet vzniku zdravotních problémů a chronické bolesti. Třes nám v tom pomáhá. Cvičení TRE je moderní způsob, jak vyvolat tento prastarý mechanismus. Tuto metodu můžete vyzkoušet u certifikovaného poskytovatele metody TRE i Vy. Stačí si rezervovat lekci TRE se mnou, a to přímo na tomto webu. Lekce je možné absolvovat i online.